| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Alchip™- MVK |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 170 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.394" (10.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EMVK500ADA101MJA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
BMVK100ADA6R8MD60GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6.8UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.08910 |
|
BMVK100ADA150ME60GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.08360 |
|
BMVK160ADA4R7MD60GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.08910 |
|
BMVK160ADA100ME60GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.08360 |
|
BMVK160ADA220MF60GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.12540 |
|
BMVK250ADA3R3MD60GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.08944 |
|
BMVK250ADA6R8ME60GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.08360 |
|
BMVK250ADA150MF60GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.12578 |
|
BMVK350ADA2R2MD60GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.21450 |