| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Alchip™- MVK |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 16 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.205" (5.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EMVK160ADA220ME55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVK160ADA470MF55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVK160ADA471MJA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVK250ADA330MF55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVK250ADA470MH63GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVK250ADA101MHA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVK250ADA331MJA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVK350ADA4R7MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVK350ADA100ME55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVK350ADA220MF55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |