| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 890 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.2727 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.492" (12.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMG401ELL330MN20SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG401ELL560MN25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG401ELL680MN30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG401ELL101MN35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG401ELL101MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG401ELL121MN40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG401ELL121MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG401ELL181MQ40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG451ELLR47MJC5SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG451ELL220MN20SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |