| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UVR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 900 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.035 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UVR2C3R3MEANichicon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR2C470MHANichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR2C471MRANichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR2C471MRA6Nichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR2C4R7MEANichicon |
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR2CR47MEANichicon |
CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR2D010MEANichicon |
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR2D100MPANichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR2D101MHANichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR2D220MPANichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |