| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 515 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 824 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW2D221MRH6Nichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2D2R2MEHNichicon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2D330MHHNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2D331MRHNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2D3R3MPHNichicon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2D470MHHNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2D471MRHNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2D4R7MPHNichicon |
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2DR47MEHNichicon |
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2E010MEHNichicon |
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |