| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 180 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 487.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 750 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 130 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW2A220MPHNichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2A221MHHNichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2A221MHH6Nichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2A2R2MDHNichicon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2A330MPHNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2A330MPH6Nichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2A331MHHNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2A391MHHNichicon |
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2A3R3MDHNichicon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW2A470MPHNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |