| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 54 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 180 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 600 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1V100MDH6Nichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1V101MPHNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1V102MHHNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1V120MDHNichicon |
CAP ALUM 12UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1V122MHHNichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1V122MHH6Nichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1V151MPHNichicon |
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1V152MHHNichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1V152MHH6Nichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1V180MDHNichicon |
CAP ALUM 18UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |