| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.295 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.7 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 28 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.240" (31.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1H122MHH6Nichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H151MPHNichicon |
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H152MHHNichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H152MHH6Nichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H180MDHNichicon |
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H181MPHNichicon |
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H181MPH6Nichicon |
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H182MHHNichicon |
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H220MDHNichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H221MPHNichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |