| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.879 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.21 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 29 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1E220MDHNichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E220MDH6Nichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E221MPHNichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E222MHHNichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E222MHH3Nichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E222MHH6Nichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E270MDHNichicon |
CAP ALUM 27UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E272MHHNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E330MDHNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E331MPHNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |