| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 56 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 54 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 180 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 600 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1C560MDH6Nichicon |
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C562MHHNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C562MHH6Nichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C681MPHNichicon |
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C681MPH6Nichicon |
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C682MHHNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C820MDHNichicon |
CAP ALUM 82UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C821MPHNichicon |
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C822MHHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1E100MDHNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |