| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 120 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 188.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 290 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 250 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1C122MPHNichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C150MDHNichicon |
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C151MEHNichicon |
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C152MHHNichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C152MPH6Nichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C181MEHNichicon |
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C220MDHNichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C220MDH6Nichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C221MPHNichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1C222MHHNichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |