| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.224 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.44 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 45 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW0J270MDHNichicon |
CAP ALUM 27UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW0J272MPHNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW0J330MDHNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW0J330MDH6Nichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW0J331MEHNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW0J331MEH6Nichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW0J332MHHNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW0J392MHHNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW0J470MDHNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW0J470MDH6Nichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |