| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UHE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 416.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 200 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UHE2A121MHT6Nichicon |
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE2A121MPTNichicon |
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE2A150METNichicon |
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE2A151MHTNichicon |
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE2A181MHTNichicon |
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE2A181MHT6Nichicon |
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE2A221MHTNichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE2A221MHT6Nichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE2A270MPTNichicon |
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE2A271MHTNichicon |
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |