| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UHE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 270 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 626.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 895 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 140 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UHE1J271MHT6Nichicon |
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1J271MPTNichicon |
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1J330METNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1J331MHTNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1J391MHTNichicon |
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1J471MHTNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1J471MHT6Nichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1J560MPTNichicon |
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1J561MHTNichicon |
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1J561MHT6Nichicon |
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |