| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UHE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.088 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.45 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 49 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UHE1C102MPTNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1C103MHTNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1C121METNichicon |
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1C122MPTNichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1C152MHT3Nichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1C152MHT6Nichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1C152MPTNichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1C222MHTNichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1C222MHT6Nichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1C272MHTNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |