| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UHE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.784 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.23 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 27 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UHE1A392MHTNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A392MHT6Nichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A471MPTNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A472MHTNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A562MHTNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A562MHT3Nichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A562MHT6Nichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A681MPTNichicon |
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A681MPT6Nichicon |
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A682MHTNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |