| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UHE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.68 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.35 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 17 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UHE0J682MHT3Nichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J682MHT6Nichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J821MPTNichicon |
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J822MHTNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A101MDTNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A102MPTNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A102MPT6Nichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A103MHTNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A103MHT6Nichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1A122MPTNichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |