| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TS-UQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 133mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.73 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.222 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EET-UQ2C182CAPanasonic |
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2C182EAPanasonic |
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2C222DAPanasonic |
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2C222EAPanasonic |
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2C272DAPanasonic |
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2C272EAPanasonic |
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2C332EAPanasonic |
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2C392EAPanasonic |
CAP ALUM 3900UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2C681BAPanasonic |
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2C821BAPanasonic |
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |