| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TS-HC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 138mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.22 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EET-HC2E152EAPanasonic |
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E271BAPanasonic |
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E331BAPanasonic |
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E331CAPanasonic |
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E391CAPanasonic |
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E471BAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E471CAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E471DAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E561BAPanasonic |
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-HC2E561CAPanasonic |
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |