| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TS-ED |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.326Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 910 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.3 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EET-ED2W101CAPanasonic |
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-ED2W121BAPanasonic |
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-ED2W121CAPanasonic |
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-ED2W121DAPanasonic |
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-ED2W151BAPanasonic |
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-ED2W151CAPanasonic |
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-ED2W151DAPanasonic |
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-ED2W151EAPanasonic |
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-ED2W181CAPanasonic |
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-ED2W181DAPanasonic |
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |