| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TS-UP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3900 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 80 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 77mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.59 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.129 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.772" (45.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ECO-S1KP392DAPanasonic |
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECO-S1KP472CAPanasonic |
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECO-S1KP472DAPanasonic |
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECO-S1KP562DAPanasonic |
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECO-S1KP562EAPanasonic |
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECO-S1KP682DAPanasonic |
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECO-S1KP682EAPanasonic |
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECO-S1KP822EAPanasonic |
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECO-S2AP471BAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ECO-S2AP681BAPanasonic |
CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |