| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MLP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 280 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 585mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.3 A @ 20 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.000" (25.40mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.500" (12.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | FlatPack, Tabbed |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MLP331M420EB1DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 420V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |
MLP281M450EB1CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 280UF 20% 450V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |
|
MLP331M400EB1ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 400V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |
|
MLP331M400EB1CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 400V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |
|
![]() |
MLP331M420EB0DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 420V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |
MLP331M420EB1ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 330UF 20% 420V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |
|
MLP371M350EB1ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 370UF 20% 350V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |
|
MLP371M350EB1CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 370UF 20% 350V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |
|
MLP561M300EB0CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 560UF 20% 300V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |
|
MLP561M300EB1CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 560UF 20% 300V FLATPACK |
In Stock: 0 $125.78800 |