| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43305 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 290mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.23 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 390 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 3 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B43305B9477M87TDK EPCOS |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $8.77091 |
|
![]() |
180MXC330MEFC20X30Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP |
In Stock: 0 $8.77275 |
![]() |
450MXK560MEFC35X40Rubycon |
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $8.77280 |
![]() |
39D107G075EL6Vishay / Sprague |
CAP ALUM 100UF 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.77509 |
![]() |
39D357G025EL6Vishay / Sprague |
CAP ALUM 350UF 25V AXIAL |
In Stock: 0 $8.77509 |
![]() |
53D480F250GE6Vishay / Sprague |
CAP ALUM 48UF 250V AXIAL |
In Stock: 0 $8.77509 |
MAL205856153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $8.77933 |
|
![]() |
MAL205876153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $8.77933 |
![]() |
MAL209323122E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $8.77933 |
B43305A5567M60TDK EPCOS |
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $8.78178 |