| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPM |
| Package: | Cut Tape (CT)Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.5 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 46 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.669" (17.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
UCQ1V221MCL1GSNichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $1.35000 |
UVR2C330MPDNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 68 $0.63000 |
|
UBT1E101MPDNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.63000 |
|
UBT2A100MPDNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.63000 |
|
10AX1000MEFC10X12.5Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.63000 |
|
![]() |
UBT2A100MPD8Nichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 100V THRU HOLE |
In Stock: 0 $0.63000 |
ULV2E180MNL1GSNichicon |
CAP ALUM 18UF 20% 250V SMD |
In Stock: 0 $1.20000 |
|
UHW1K271MHD6TONichicon |
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL |
In Stock: 0 $1.41000 |
|
860240578009Würth Elektronik Midcom |
CAP 330 UF 20% 35 V |
In Stock: 35 $0.96000 |
|
UVR1E332MHD1TNNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 3 $1.20000 |