| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | BGA |
| Attachment Method: | Thermal Tape, Adhesive (Not Included) |
| Shape: | Square, Pin Fins |
| Length: | 1.476" (37.50mm) |
| Width: | 1.476" (37.50mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.965" (24.50mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 3.00°C/W @ 200 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-20E-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |
|
ATS-21E-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |
|
ATS-01F-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |
|
ATS-02F-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |
|
ATS-03F-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |
|
ATS-04F-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |
|
ATS-05F-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |
|
ATS-06F-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |
|
ATS-07F-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |
|
ATS-08F-208-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.28280 |