| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Length: | 2.280" (57.90mm) |
| Width: | 2.400" (60.96mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.700" (17.78mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 10.02°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-15H-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-16H-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-17H-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-18H-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-19H-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-20H-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-21H-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-P1-133-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-H1-60-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-H1-90-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB |
In Stock: 0 $8.22100 |