| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 2.362" (60.00mm) |
| Width: | 2.362" (60.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.394" (10.00mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 7.71°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-16E-206-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $8.06000 |
|
ATS-17E-206-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $8.06000 |
|
ATS-18E-206-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $8.06000 |
|
ATS-19E-206-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $8.06000 |
|
ATS-01G-206-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $8.06000 |
|
ATS-10H-206-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $8.06000 |
|
ATS-02C-206-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $8.06000 |
|
ATS-06D-206-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $8.06000 |
|
ATS-21D-206-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 |
In Stock: 24 $8.06000 |
|
![]() |
ATS-54450W-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X24.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $8.15900 |