| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 0.984" (25.00mm) |
| Width: | 0.984" (25.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 1.181" (30.00mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 9.58°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-H1-61-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $7.98920 |
|
ATS-H1-77-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $7.98920 |
|
ATS-H1-91-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $7.98920 |
|
ATS-H1-148-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $7.98920 |
|
ATS-H1-176-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $7.98920 |
|
![]() |
ATS-54400W-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X24.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $7.99200 |
ATS-P1-42-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM |
In Stock: 0 $8.00470 |
|
ATS-H1-57-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.00470 |
|
ATS-H1-87-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $8.00470 |
|
ATS-H1-201-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 |
In Stock: 0 $8.00470 |