| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | BGA |
| Attachment Method: | Thermal Tape, Adhesive (Not Included) |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 0.669" (17.00mm) |
| Width: | 0.669" (17.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.965" (24.50mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 7.10°C/W @ 200 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-20E-63-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |
|
ATS-20E-93-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |
|
ATS-20E-126-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |
|
ATS-20E-152-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |
|
ATS-20E-180-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |
|
ATS-21E-63-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |
|
ATS-21E-93-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |
|
ATS-21E-126-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |
|
ATS-21E-152-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |
|
ATS-21E-180-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 |
In Stock: 25 $7.02000 |