| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 1.969" (50.00mm) |
| Width: | 1.969" (50.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.394" (10.00mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 9.48°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-P2-65-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB |
In Stock: 0 $5.77940 |
|
ATS-P2-95-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB |
In Stock: 0 $5.77940 |
|
ATS-P2-151-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $5.77940 |
|
ATS-P2-179-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $5.77940 |
|
![]() |
ATS-52270B-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 27X27X7.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $5.78600 |
ATS-20E-64-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $5.79490 |
|
ATS-20E-94-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $5.79490 |
|
ATS-21E-64-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $5.79490 |
|
ATS-21E-94-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 |
In Stock: 0 $5.79490 |
|
ATS-01F-64-C3-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 |
In Stock: 0 $5.79490 |