| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.39 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 75 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | C (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-7254HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $11.00550 |
![]() |
M39003/01-7256Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $11.00550 |
![]() |
M39003/01-7256HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $11.00550 |
![]() |
M39003/01-7259Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.56UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $11.00550 |
![]() |
M39003/01-7259HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.56UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $11.00550 |
![]() |
M39003/01-7261Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $11.00550 |
![]() |
M39003/01-7261HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $11.00550 |
![]() |
TBJD686K016CBLB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.00550 |
![]() |
TBJE477K010CBLB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.00550 |
![]() |
TBJE687K006CBLB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.00550 |