| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55365/4, CWR06 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 12Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1005 (2512 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.065" (1.65mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TBJU476M035JBLZ0H24Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.98240 |
![]() |
M39003/01-6213/98Vishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.98900 |
13008-060KESA/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 35V 2924 |
In Stock: 0 $10.98900 |
|
13008-060MESA/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 35V 2924 |
In Stock: 0 $10.98900 |
|
![]() |
TBJD336K020LBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.98900 |
![]() |
TBJD476K020LBSB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.98900 |
![]() |
TBJD336J020LBSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.98900 |
![]() |
TBJE476K020LBSB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.98900 |
![]() |
TBJD336M020LBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.98900 |
![]() |
TBJE107K020LBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.98900 |