| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T496 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 33 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 900mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | X |
| Ratings: | COTS |
| Features: | Fail Safe with Built-in Fuse, High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-5114/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $10.93950 |
13008-052KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 25V 3024 |
In Stock: 0 $10.93952 |
|
13008-052MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 25V 3024 |
In Stock: 0 $10.93952 |
|
13008-062MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 35V 2924 |
In Stock: 0 $10.93952 |
|
![]() |
TBJA106K010CRDB0924Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.94170 |
![]() |
TBJA106K010CRDB0945Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.94170 |
![]() |
TBJA106K016CRLB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.94170 |
![]() |
TBJA225K016CRDB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.94170 |
![]() |
TBJB226K016CRLB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.94170 |
![]() |
TBJB106K016CRLB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.94170 |