| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 120mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.201" (5.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | F |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-023MESAVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 20% 10V 3024 |
In Stock: 0 $10.91860 |
|
![]() |
M39003/01-7196/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.92300 |
![]() |
M39003/01-7198/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.92300 |
![]() |
M39003/01-7201/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.92300 |
![]() |
M39003/01-7203/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.92300 |
![]() |
M39003/01-7206/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 2.7UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.92300 |
![]() |
M39003/01-7208/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.92300 |
![]() |
M39003/01-7211/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.92300 |
![]() |
M39003/01-7213/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.92300 |
![]() |
TAZH685K035CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 400 $10.92300 |