| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2296HVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $10.89000 |
![]() |
M39003/01-2307Vishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $10.89000 |
![]() |
M39003/01-2307HVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $10.89000 |
![]() |
TBJD476M025CBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.89000 |
![]() |
TBJC226M025CBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.89000 |
![]() |
TBJD226M025CBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.89000 |
![]() |
TBJD106K025CBSB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.89000 |
![]() |
TBJD226K025CBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.89000 |
![]() |
TBJD156K025CBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.89000 |
![]() |
TBJD336K025CBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.89000 |