| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | C (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TAZH106J035LBSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.85700 |
![]() |
TAZG685J035LBSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.85700 |
![]() |
TAZG107K010LBLB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.85700 |
![]() |
TBJB475K016JWSB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.85917 |
![]() |
TBJV477K006LBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.85920 |
![]() |
TBJV687K006LBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 950 $10.85920 |
![]() |
TBJV477M006LBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.85920 |
![]() |
TBJV227K016LBSB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.85920 |
![]() |
M39003/01-2488/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.86800 |
![]() |
M39003/01-2502/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.86800 |