| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3.9 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | C (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-7213Vishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.82400 |
![]() |
M39003/01-7213HVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.82400 |
13008-004KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 10% 4V 3024 |
In Stock: 0 $10.82400 |
|
13008-004MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 20% 4V 3024 |
In Stock: 0 $10.82400 |
|
![]() |
TAZH226K025LBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.82400 |
![]() |
TAZG106K025LBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.82400 |
![]() |
TBJV226M050CBLZ0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.82400 |
![]() |
CWR09HK226KP\TR13Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.83390 |
![]() |
CWR09HK335KP\TRElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.83390 |
![]() |
CWR09HK155KR\TRElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.83390 |