| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T97 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 75 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 500mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T97E156K050EABVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917 |
In Stock: 0 $10.79694 |
|
![]() |
M39003/01-2247Vishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.80550 |
![]() |
M39003/01-2247HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.80550 |
![]() |
M39003/01-2249Vishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.80550 |
![]() |
M39003/01-2249HVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.80550 |
![]() |
M39003/01-2260Vishay / Sprague |
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.80550 |
![]() |
M39003/01-2260HVishay / Sprague |
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.80550 |
![]() |
M39003/01-2261HVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.80550 |
![]() |
M39003/01-2263Vishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.80550 |
![]() |
M39003/01-2263HVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.80550 |