| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T97 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 24mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-5538/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |
![]() |
M39003/01-5539/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |
![]() |
M39003/01-5540/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |
![]() |
M39003/01-5541/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |
![]() |
M39003/01-5542/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |
![]() |
M39003/01-5543/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |
![]() |
M39003/01-5544/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |
![]() |
M39003/01-5545/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.39UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |
![]() |
M39003/01-5546/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |
![]() |
M39003/01-5547/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $10.67000 |