| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T97 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TBJA105K020CBLB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.60125 |
![]() |
TBJA475K020LBLB0046Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.60125 |
![]() |
M39003/03-0107/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.60676 |
![]() |
M39003/03-0110/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.60676 |
![]() |
M39003/03-0126/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.60676 |
![]() |
M39003/03-0139/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $10.60676 |
![]() |
M39003/03-0156/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $10.60676 |
![]() |
M39003/01-5087/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 5.6UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.60676 |
![]() |
M39003/01-5088/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.60676 |
![]() |
M39003/01-5089/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.60676 |