| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 400mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.138" (3.50mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-080MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 63V 2917 |
In Stock: 0 $10.53360 |
|
![]() |
TAZH476K020LWSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.54232 |
![]() |
TAZH476J020LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.54232 |
![]() |
TAZH476K020LWSB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.54232 |
![]() |
TAZH226J020LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.54232 |
![]() |
TAZV107K020LBSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.54240 |
![]() |
TAZG156J020LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.54240 |
![]() |
M39003/01-2881Vishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $10.54350 |
![]() |
M39003/01-2881HVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $10.54350 |
![]() |
M39003/01-2884Vishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $10.54350 |