| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3226 (8066 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.315" L x 0.260" W (8.00mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | H |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-042MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 20V 3226 |
In Stock: 0 $10.41150 |
|
![]() |
TBJB335K035CSSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.41390 |
13008-010KESB/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 6.3V 3017 |
In Stock: 0 $10.41656 |
|
13008-010KESC/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 6.3V 3017 |
In Stock: 0 $10.41656 |
|
13008-010MESB/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 6.3V 3017 |
In Stock: 0 $10.41656 |
|
13008-010MESC/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 6.3V 3017 |
In Stock: 0 $10.41656 |
|
![]() |
TBJC336K016CRSB0724Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.41656 |
![]() |
TBJD336K016CRSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.41656 |
![]() |
TBJD336M016CRSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.41656 |
![]() |
TBJC476K016CRSB0724Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.41656 |