| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T493 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.2Ohm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2312 (6032 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.80mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TBJE686K020CRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.33340 |
![]() |
TBME108K004LRSZ0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.33340 |
![]() |
TBJV107K020CRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.33340 |
![]() |
TBJA106K010CSLB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.33410 |
![]() |
TBJA476K006LBLB0700Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.34000 |
![]() |
TBJE227K010LSLB0700Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.34000 |
![]() |
TBJE227K010LSLB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.34000 |
![]() |
TBMD227K010LSSZ0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.34000 |
![]() |
550D156X9050R2TVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.34340 |
![]() |
550D186X9050R2TVishay / Sprague |
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.34340 |