| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1.5 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | C (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/03-3078HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |
![]() |
M39003/01-6006Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |
![]() |
M39003/01-6006HVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |
![]() |
M39003/01-6009Vishay / Sprague |
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |
![]() |
M39003/01-6009HVishay / Sprague |
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |
![]() |
M39003/01-6026Vishay / Sprague |
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |
![]() |
M39003/01-6026HVishay / Sprague |
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |
![]() |
M39003/01-6028Vishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |
![]() |
M39003/01-6028HVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |
![]() |
M39003/01-6031Vishay / Sprague |
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.18050 |