| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
550D127X0010R2TVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91914 |
![]() |
550D226X0035R2TVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91914 |
![]() |
M39003/01-2618/T98Vishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91914 |
![]() |
TAZE335K020LWSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.92633 |
![]() |
TAZV107K020LBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.92640 |
![]() |
TBJB685K010CBLB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.92750 |
![]() |
TBJB475K010CBLB0H23Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.92750 |
![]() |
TBJA225K016CBLB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.92750 |
![]() |
TBJE227K010CBSB0700Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.93300 |
![]() |
TBJD227M006CBSB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.93300 |