| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 150D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 125 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
150D125X0125B2TVishay / Sprague |
CAP TANT 1.2UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91375 |
|
150D155X0125B2TVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91375 |
|
150D185X0125B2TVishay / Sprague |
CAP TANT 1.8UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91375 |
|
150D225X0125B2TVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91375 |
|
150D564X0125B2TVishay / Sprague |
CAP TANT 0.56UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91375 |
|
![]() |
TBJB106K020LBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.91375 |
![]() |
TBJA475K020LBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.91375 |
![]() |
TBJE686K020LSSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.91375 |
![]() |
M39003/01-2703/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91650 |
![]() |
M39003/01-2706/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $9.91650 |