| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 75 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | D (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-8263Vishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.80100 |
![]() |
M39003/01-8263HVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.80100 |
![]() |
TAZB685M010LBLB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.80375 |
![]() |
TBJA474K035CRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.80980 |
![]() |
TBJA105K035CRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.80980 |
![]() |
TBJB225K035CRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.80980 |
![]() |
TBJB335K035CRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.80980 |
![]() |
TBJA104K035CRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.80980 |
![]() |
TBJA334K035CRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.80980 |
![]() |
TBJA474M035CRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.80980 |