| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T97 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 30mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.173" (4.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2250/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |
![]() |
M39003/01-2251/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |
![]() |
M39003/01-2264/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |
![]() |
M39003/01-2265/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |
![]() |
M39003/01-2276/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |
![]() |
M39003/01-2277/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |
![]() |
M39003/01-2297/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |
![]() |
M39003/01-2298/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |
![]() |
M39003/01-2300/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |
![]() |
M39003/01-2301/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $9.78748 |