| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 130mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2824 (7260 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.150" (3.80mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T97R156K050HASVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 10% 50V 3024 |
In Stock: 0 $9.68547 |
|
![]() |
M39003/01-6214B/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $9.69375 |
![]() |
TAZG106K025CWSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.69760 |
![]() |
M39003/01-5113HVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 5% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $9.70200 |
![]() |
THJE227K010AJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.70200 |
![]() |
TAZG226K015CBLB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.70200 |
![]() |
TAZF226K015CBLB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.70200 |
![]() |
TBJB475K020CBSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.70750 |
![]() |
TBME687K004LSSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.70750 |
![]() |
TBJB106K020LRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.71548 |