| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3226 (8066 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.315" L x 0.260" W (8.00mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | H |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-032MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 16V 3226 |
In Stock: 0 $9.65250 |
|
13008-032MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 16V 3226 |
In Stock: 0 $9.65250 |
|
![]() |
TBJB475K010CBLB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.65250 |
![]() |
TBJC106K015CBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.65250 |
![]() |
TBJA155K010CBLB0700Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.65250 |
![]() |
TBJB685K010CBLB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.65250 |
![]() |
TBJD226K015CBSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.65250 |
![]() |
TBME227K012CSSZ0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.65250 |
13008-005KESAVishay / Sprague |
CAP TANT 1500UF 10% 4V 3024 |
In Stock: 0 $9.65580 |
|
13008-005MESAVishay / Sprague |
CAP TANT 1500UF 20% 4V 3024 |
In Stock: 0 $9.65580 |